One Dollar Vanilla Malted Milkshake

Often times, my 4th grade kiddo and I go out and enjoy a fine Vanilla Malted Milkshake. That is our father-daughter bonding time – we go out for a walk, chat, and enjoy a malted shake. I was paying about six dollars for a single large vanilla malted milkshake. I can afford it, but it just didn’t feel right.

My kiddo is a good saver and I have spent a lot of time teaching money lessons. I felt that I wasn’t setting a good example to my daughter my our frequent visits to the local ice cream shop for a six dollar vanilla malted shake.

 

drink-151472_1280

 

Vanilla Malted Milkshake Recipe

I started doing a little bit of digging into how to make a malted milkshake. It was surprisingly simple – all you need is a blender and a few simple things:

  • Vanilla Ice Cream – 2-3 scoups
  • Whole Milk – 1 cup
  • Nestle Carnation Original Malted Milk – 1 tablespoon

Put all of the above in a blender and blend for ~1 minute. Pour into a cup and enjoy the malted shake!

Adjust ice cream vs. milk proportion to make the shake thick or thin to your liking.

 

Vanilla Malted Milkshake Cost

Nothing is complete without a cost analysis. So, here is the breakdown:

Vanilla Ice Cream: $0.48 – 48 oz store brand ice cream costs ~$2.49 – assuming 3 oz per scoop, there are 16 scoops, so the cost per scoop is about $0.16, so for three scoops, the cost is $0.48.

Whole Milk: $0.20  1 gallon whole milk costs about $3.20 – a gallon of milk has 16 cups, so cost per cup = $0.20.

Malted Milk Powder: $0.14 – 13 oz Nestle Malted Original Malted Milk costs ~$3.72 – 13 oz has ~26 tablespoons – cost per tablespoon = $0.14.

The grand total comes to $0.82. For about $1, you can enjoy a fine glass of malted milkshake.

Recently, we had our friends over for dinner and I made it for them. Their kids loved it – I got a call from their mom the following day asking for the recipe, I was flattered. I thought why not write about it.

 

The Experience – Priceless

I love it when my daughter comes asking me for a malt. She likes the one I make better than the one we get at the store.

It is priceless to see to the smile on her face and the time of bonding we have together enjoying our favorite beverage.

 

 

Tags :

16 thoughts on “One Dollar Vanilla Malted Milkshake”

  1. Hi Michael,

    What a nice bonding time between you and your daughter! I love milkshakes too but I prefer making them at home instead of buying. Not only it is cheaper but you can make it healthier and with your desired ingredients.

    So you save money and you have a healthier lifestyle. This is a win-win situation!

    Zaria

    1. Hi Zaria,

      Welcome back, again! Thank you. Yes, you are absolutely right about the savings and the choice of ingredients.

      –Michael

  2. The Experience – Priceless … indeed! Good stuff, my friend. I have a sneaky suspicion that there is a good chance the wife and I will be trying your recipe this weekend.

    1. Hi James,

      Welcome to Stretch A Dime! Thank you, I would love to hear your feedback after you and your wife give it a try :).

      I gotta admit – after I wrote the post, I just couldn’t resist – I went straight to the kitchen and fixed myself a malted shake.

      –Michael

  3. Hi Michael,

    Loved the fact that you are teaching money management lessons to your daughter at a very young age. Depending on where we live in and the economy of our country, $6 for vanilla milk shake is either too much or just nothing. But, if one can enjoy the same drink at a cost effective way and make it at home then it is better to follow the path. Doing this will not only help in teaching money saving lesson to kids but will also encourage them to give more importance to DIY and they will be interested to make most of the things on their own.

    1. Hi Bharat,

      Welcome to Stretch A Dime! Yes, you have a great point regarding the importance of DIY. Kids learn to do things on their own as well.

      –Michael

    1. Hi Verushka,

      Welcome to Stretch A Dime! I am glad you liked the post. Hope to see more of your here.

      –Michael

  4. You can make a shake for $1? You should have a party! and invite all of your daughters friends over… Make sure non have any milk intolerance of allergies and such and askthem to try some… Sounds like a great way to spend time with children. I have 3 young boys myself and usually on a sunday we bake some cakes together.. It’s nice to spend some time doing something the children will likely remember as they get older.. Eating out is nice but I think children remember more when you do things together vs going out too often.

    Great read!

    William

    1. Hi William,

      Welcome to Stretch A Dime! That is a great idea, I never thought of that. Yes, children remember more of doing things together. Thank you, I am glad you enjoyed reading the post.

      Hope to see more of you here.

      –Michael

  5. Hi Michael ,
    I like the bond part 🙂
    I would rather pay 12 $ for a real milkshake
    and I think to make one at home is the best .
    We often bargain these days about food and forget
    that if we get cheap processed food we may pay later
    the big doctor bill instead.
    It is very good to teach the kids to do it themselves
    and they learn about real natural food so we do not
    need Jamie Oliver’s to teach them how real food should taste.
    You do good to prepare food together.
    Thank you
    Erika

    1. Hi Erika,

      Thank you :). The milkshake we make at home is healthier. Fewer calories and lesser fat than the one we would get at the store.

      Yes, preparing food together is fun, we make good memories, and kids get to learn and have fun at the same time.

      –Michael

  6. Hi Michael,

    When my daughter was young, I used to involve her in things like this. One has to start early in life to understand all those how to’s don’t they? I remember even going shopping with her to buy all the ingredients to make a treat.

    Children learn more from example than anything else. Plus I’m sure they enjoy it more than just buying a chemical snack.

    -Donna

    1. Welcome back, Donna!

      Looks like you had a great time with your daughter on these types of activities.

      Yes, children learn best from examples and it is so much fun making a milkshake together :).

      –Michael

  7. The time spent bonding with your daughter is priceless… the store bought milkshake definitely is not. Way to think outside of the box, Dad, and create even more great memories.

    1. Welcome back, Dr. Elise! Yes, the bonding and the memories made are priceless.

      –Michael

Comments are closed.